Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Anatomia męskiej marynarki

Marynarka to jeden z podstawowych elementów stroju męskiego. Jest podstawą garnituru, jak również może być noszona jako samodzielna część stylizacji zarówno codziennych jak i biznesowych czy wieczorowych. Według definicji, marynarka to okrycie męskie, część garnituru lub munduru lub kurtka marynarza, co tłumaczy samą nazwę. Marynarka jako część eleganckiego stroju wkroczyła na salony w XIX wieku. I choć moda i kroje zmieniają się, jest ona strojem ponadczasowym.

Jakie typy marynarek wyróżniamy?

  • Casual i sportowa – zwykła codzienna noszona jako samodzielna część stroju
  • Garniturowa – stanowi integralną część garnituru, ale może być również używana jako marynarka samodzielna
  • Klubowa – z metalowymi guzikami, nierzadko z emblematem klubu np. żeglarskiego
  • Surdutowa – dłuższa, kończąca się około 10 cm przed kolanem
  • Żakardowa – wieczorowa z błyszczącego, wytłaczanego, wzorzystego materiału
  • Smokingowa – wieczorowa z atłasowymi klapami
  • Żakiet męski – dzienny strój wyjściowy z dłuższym tyłem stosowany np. na poranne śluby lub wyścigi konne
  • Frakowa – wieczorowa stanowiąca element najbardziej eleganckiego wizerunku zwanego „White tie”

Jakie ważne elementy ma męska marynarka?

  • zapięcie – jednorzędowe i dwurzędowe
  • zapięcie na ilość guzików – jednorzędową zapinaną na 1, 2 lub 3 guziki (w marynarce zapinanej na 2 guziki odpięty zostawiamy guzik dolny, w marynarce na 3 guziki guzik dolny i górny) guziki mogą być w kolorze marynarki ( garniturowe), w innym kolorze (casualowe, sportowe), obciągnięte materiałem (smokingowe, żakardowe) lub metalowe (klubowe) i dwurzędową -zapinaną na 2, 4 lub 6 guzików

  • klapy – otwarte (codzienne), ostre czyli zamknięte ( codzienne i wieczorowe) oraz szalowe (wieczorowe i smokingowe). W lewej klapie możemy znaleźć dziurkę tzw. butonierkę, w której można umieścić pojedynczy kwiat, ozdobną szpilkę lub odznakę

  • kieszenie – bez patek, z patką (należy pamiętać, aby patka była wyciągnięta z kieszeni) oraz nakładane. W niektórych marynarkach może my znaleźć kieszeń biletową. Na piersi męska marynarka posiada kieszeń zwaną brutasza, przeznaczoną do noszenia poszetki.

  • guziki – mogą być w kolorze marynarki ( garniturowe), w innym kolorze (casualowe, sportowe), obciągnięte materiałem (smokingowe, żakardowe) lub metalowe (klubowe)
  • Szlice czyli rozcięcia na tyle marynarki – bez szlica, 1 szlic ( dla mężczyzn szczupłych) 2 szlice (najbardziej wygodna i popularna forma)

Jak właściwie dobierać marynarkę?

Należy kierować się typem sylwetki danego mężczyzny. Bierzemy pod uwagę wzrost, szerokość ramion i klatki piersiowej oraz długość rąk i,,, nóg. Za długa marynarka skraca optycznie nogi, a jest to szczególnie ważne u panów niskiego wzrostu. Kolor natomiast dopasowujemy do typu urody. Ważną rzeczą jest również okazja, z powodu której marynarkę kupujemy. Szerzej o tym temacie opowiem w kolejnych wpisach.

Jeżeli chcesz właściwie dobrać marynarkę dla siebie, zapraszam Cię do skorzystania z moich usług stylizacji dla mężczyzn, w ramach których zrobię Ci przegląd szafy oraz wybiorę się z Toba na zakupy.

Umów się na przegląd szafy

Umów się na zakupy ze stylistką

Zobacz inspiracje odzieżowe z marynarką w roli głównej

 

 

 

 

 

Czy wiesz, że…
… Czarna, szara, biała i beżowa marynarka to strój basic? O co w tym temacie chodzi przeczytasz we wpisie „marynarka basic”.

No Comments

Post a Comment