Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Anatomia sukienki

Sukienka to w damskiej szafie tzw. „must have”. Większość kobiet nie wyobraża sobie bez niej życia, ponieważ sukienka to strój uniwersalny. W zależności od tkaniny, kroju i dodatków sukienka może być i jest używana w każdym rodzaju wizerunku. W tym wpisie postaram się zebrać najważniejsze cechy i podziały sukienek.

Długość

Sukienki mają kilka rodzajów długości i są to:

  • Mikro – kończące się za raz za pośladkami
  • Mini – kończące się w połowie uda
  • Midi – kończące się bezpośrednio przed kolanem, do kolan, lub do 10 cm za kolanem
  • 7/8 – kończące się mniej więcej w połowie łydki lub tuż poniżej
  • Przed kostkę – kończące się się przed lub równo z kostką
  • Maxi – kończące się za kostką lub opierające się na bucie, ale nie dotykające podłoża
  • Long – kryjące buty i dotykające podłoża

Suknie mogą mieć także o asymetryczne doły i długości i są to często bardzo ciekawe projekty. Długość sukni dopasowujemy do pory roku, okazji, miejsca gdzie się udajemy oraz tego jakie mamy nogi. Rozszerzę to zagadnienie już niebawem.

Cięcia na sukienkach

Podstawowym cięciem na sukienkach jest odcięcie w talii. Mogą być to suknie odcięte dokładnie w miejscu talii, z talią podwyższona czyli odcinane pod biustem lub talią obniżoną, najczęściej na wysokości początku bioder. Odcięcie sukni może także wystąpić na wysokości krętarzy lub przed kolanem i wtedy często doszywana jest falbana lub inny rodzaj szerokiej spódnicy.

Innym rodzajem cięć na sukienkach są cięcia podłużne, która maja za zadanie idealnie dopasować sukienkę do sylwetki, szczególnie, jeśli jest ona szyta z nierozciągliwej tkaniny. Sukienki z tkaniny rozciągliwej często mają tylko dwa szwy boczne.

Odpowiednio dobrane cięcia na sukienkach pozwalają na uwypuklenie zalet sylwetki i korektę jej mankamentów. Na tzw. krój czyli fason sukienki wpływają również inne elementy takie jak dekolty, falbany, rodzaj dołu, gorsety i wiele innych. Temat ten także omówię szerzej w następnych wpisach

Rękawy sukienek

Sukienki nosimy z różnymi rodzajami rękawów, a także bez nich. Sukienki bez rękawów mogą być na różnego rodzaju szerokości ramiączkach. Mamy także przy sukienkach rękawy o różnych długościach i fasonach. Ich dobór zależy od szerokości ramion w sylwetce oraz budowy rąk.

Doły sukienek

Sukienki, ze względu na dół można generalnie podzielić na wąskie i szerokie. Do sukienek wąskich zaliczymy proste i ołówkowe. Najbardziej popularne szerokie doły sukienek to koło, klosz czyli półkole, falbany, kliny różnych szerokości , a wśród sukienek z klinów popularna syrenka. Znajdziemy także sukienki z marszczonymi dołami oraz sukienki asymetryczne. Te ostatnie mogą mieć i wąskie i szerokie doły.

Dodatki do sukienek

Mają one istotny wpływ na wygląd całej stylizacji. Odpowiednio dobrany pasek, czy biżuteria potrafią z prostej sukni zrobić piękną i elegancką stylizację.

Tkanina

W zależności od tkaniny sukienka może być codzienna czyli casualowa, wieczorowa, letnia, biznesowa oraz sportowa. Dobór tkaniny ma znaczenie także w odniesieniu do sylwetki. Grubsza tkanina dodaje nieco kilogramów, sztywna podobnie. Tkaniny cienkie i lejące wysmuklają sylwetkę. Nie bez znaczenia jest także jej kolor i wzór o czym możecie przeczytać w odpowiednich wpisach na ten temat.

Jeżeli chcesz zbudować wizerunek osobisty, biznesowy związany ze sukienką zapraszam Cię  do skorzystania z usług w ramach których zrobię Ci analizę sylwetki, przegląd szafy oraz wybiorę się z Tobą na zakupy.

Umów się na analizę sylwetki

Umów się na przegląd szafy

Umów się na zakupy ze stylistką

Zobacz inspiracje odzieżowe z różnymi typami sukienek

 

Czy wiesz, że…
… suknie nosili kiedyś także mężczyźni. Zresztą rodzajem męskiej sukni jest choćby sutanna księdza, która funkcjonuje do dziś w ubiorze sakralnym.

 

No Comments

Post a Comment