Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Barwy neutralne

 

Barwy neutralne odgrywają dużą rolę w budowaniu stylizacji. Zaliczają się do nich biel, odcienie szarości oraz czerń. Każda z tych barw powstaje w inny sposób i każda z nich jest w tzw. barwą bazową. Wszystkie kolory neutralne pasują do siebie i można je ze sobą dowolnie zestawiać. W tym wpisie opowiem jak powstają co symbolizują, do jakich typów urody pasują i  jak można je zestawiać z innymi barwami.

Barwa czarna

Jest jedną z najbardziej popularnych barw. Kolor czarny powstaje po nałożeniu na siebie kolorów podstawowych czyli żółtego, czerwonego i niebieskiego. Można to sprawdzić malując pędzlem przecinające się smugi z tych kolorów – miejsce przecięcia się ich będzie właśnie czarne.

Czerń jest zawsze modna i ponadczasowa. W biznesie kojarzona jest z powagą, władzą, dominacją i wiedzą. Jest podstawową barwą w strojach wieczorowych. W wielu kulturach czerń jest kolorem żałoby. Nastolatki bardzo często chcą zaznaczyć swój bunt nosząc czarny kolor.

Czerń można zestawiać z wieloma kolorami ale także jest elegancka sama w sobie. Bardzo dobrze łączy się z żywymi kolorami, które mocno z nią kontrastują. Prym wiedzie tu biel, czerwień we wszelkich odcieniach, ostra zieleń, żółć, pomarańcz oraz jasnoniebieski i wszelkie odmiany różowego oraz jasnego fioletu. Czarne tło jako podstawa do wzorów wydobywa moc koloru i czasem ma się wrażenie że kolory na niej krzyczą.. Jednak są kolory które w połączeniu z czernią wyglądają mdło i nieciekawie. Zalicza się do nich brąz, ciemny granat wszystkie zgaszone wersje kolorów czyli beże, oliwkowy lub ciemne ich odcienie. Takie zestawienia wyglądają nieco smutno, ale i one znajdują swoich amatorów.

 

Barwa biała

Biel przez wielu nie jest uważana za barwę, a  raczej za jej brak. Powstaje z nałożenia na siebie kolorów widma światła białego czyli kolorów tęczy, która utworzona jest z kolorów podstawowych i pochodnych.

Biel to kolor kojarzony z niewinnością i czystością stąd kolor sukni ślubnych. W kulturze Wschodu jest kolorem żałoby. Jest kolorem eleganckim, dlatego znajduje zastosowanie w garderobie biznesowej. Nikt sobie chyba nie wyobraża stroju do pracy bez białej bluzki. Ponieważ odbija światło jest bardzo dobrym kolorem na letnie stylizacje. Ale to kolor bardzo trudny ze względu na to że wszystkie plamki i zagniecenia są na nim doskonale widoczne. Biel niestety również obnaża wszelkie niedoskonałości sylwetki. Jako tło do wzorów sprawdza się podobnie jak kolor czarny. Inne kolory są w kontraście na jej tle bardzo mocne i wyraźne. Delikatne i stonowane będą zestawienia z kolorami rozmytymi i bardzo rozjaśnionymi.

 

Barwa szara

Powstaje ze zmieszania barwy podstawowej i pochodnej leżącej naprzeciwko siebie na kole barw.

 

 

 

Szarość to barwa symbolizująca stałość i spokój i podobnie jak biel jest jednym z podstawowych kolorów biznesu. Szarość jest elegancka jako kolor garniturów i kostiumów, ale sprawdza się również jako kolor butów czy torebek. Jedną z jej odmian jest kolor srebrny, stosowany jako barwa tkanin oraz biżuterii. Stylizacje z udziałem szarości mogą zarówno być lekkie jak i poważne – wszystko zależy od mocy tego koloru zastosowanej w stylizacji. Szary kolor podobnie jak czerń i biel jest dobrym tłem dla wzorów i ładnie łączy się z innymi barwami zarówno ciepłymi jak chłodnymi

 

Zapraszam Cię do lektury wpisów na temat typów urody oraz na analizę kolorystyczną, po której otrzymasz paletę barw dopasowaną do Twojego typu urody. Szczegóły znajdziesz w zakładce analiza kolorystyczna

Zamów analizę kolorystyczną on-line

Umów się na stacjonarną analizę kolorystyczną

Natomiast więcej inspiracji na temat łączenia barw neutralnych z innymi kolorami znajdziesz tu

 

 

Jeśli masz kłopot z łączeniem barw w swoich stylizacjach wpadnij na warsztat „Żyj kolorowo”, gdzie nauczysz się tej sztuki w praktyce.

Dowiedz się więcej o warsztacie „Żyj kolorowo”

lub zapisz się klikając w grafikę poniżej

 

Możesz także poradzić się mnie w tym temacie podczas przeglądu Twojej szafy. A jeśli mieszkasz za daleko napisz do mnie – chętnie pomogę Ci stworzyć outfity w ramach przeglądu szafy w wersji online.

Umów się na stacjonarny przegląd szafy

Umów się na przegląd szafy online

 

Czy wiesz, że…
… mimo, że neutralne czerń, biel i szarość niekoniecznie ładnie komponują się z twarzą każdego typu urody. Typy jasne powinny unikać czerni przy twarzy, typy ciepłe, szczególnie te delikatne, jak jasna i ciepła wiosna nietwarzowo wyglądają w bieli, a szarości bardziej pasują typom chłodnym niż ciepłym.

 

No Comments

Post a Comment