Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Cera tłusta – jak sobie z nią radzić?

Jak poradzić sobie z tłustą cerą, problemami, które powoduje oraz jak taką cerę pielęgnować? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym wpisie autorstwa Magdy Stanuli wizażystki

Czym charakteryzuje się cera tłusta?

Cera tłusta ma kolor szarożółty, jest słabo ukrwiona, zazwyczaj dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca i w dotyku nierówna. Rano często jest blada. Widoczne są na niej rozszerzone pory z zaskórnikami, zwanymi też wągrami. Są to drobne czopy rogowo-łojowe tworzące się w przewodach wyprowadzających gruczołów łojowych. Skóra najbardziej przetłuszcza się na czole, nosie i brodzie, a także na dekolcie i plecach. Cera tłusta dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne: zimno, wiatr i słońce, oraz na wodę i mydło. Zaletą cery tłustej jest to, że w wieku dojrzałym, nie ulega wysuszeniu i stosunkowo później rozpoczyna się jej proces starzenia. Wadą natomiast są dosyć częste powikłania, trądzikowe i skłonność do tworzenia zmian zastoinowych oraz nieestetyczny wygląd.

 

Jak pielęgnować cerę tłustą?

Przy skórze tłustej duże znaczenie mają czynniki wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Dlatego warto zwrócić uwagę na dietę i ograniczyć używki, ostre przyprawy i koniecznie zrezygnować z palenia papierosów. Podobnie jak przy pielęgnacji każdej cery bardzo ważne jest picie wody, aby nawilżać skórę od środka. Pielęgnacja skóry tłustej stwarza problemy, ponieważ nie można walczyć z jej przetłuszczaniem się. A często właścicielki takiej skóry popełniają błąd, przesuszając ją i matując. Niestety działa to w przypadku skóry tłustej na odwrót i powoduje jeszcze więcej wytwarzania sebum, czyli wydzieliny produkowanej przez gruczoły łojowe. Przy pielęgnacji skóry tłustej nie wolno zapominać o dostarczaniu odpowiednich substancji nawilżających, regenerujących i ochronnych.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest dokładne oczyszczanie cery. Warto tu używać preparatów myjących bez zawartości mydła np. w postaci żelu. Zdecydowanie polecam stosowanie toników przeznaczonych do cery tłustej, które odświeżają i działają bakteriobójczo. Toniki alkoholowe nie są wskazane do zbyt częstego wykorzystywania, ponieważ mogą za bardzo ściągać skórę. Po umyciu twarzy, najlepiej osuszać ją jednorazowym ręcznikiem.

Co do kremów, najlepsze są nawilżające kremy i emulsje, dostarczające składników odżywczych, które poprawiają ukrwienie skóry i regulują wydzielanie gruczołów łojowych. Na dzień warto stosować kremy o działaniu matującym, na noc krem regulujący pracę gruczołów łojowych. Nie zapominajmy o żelu lub kremie pod oczy. Raz w tygodniu warto zastosować peeling oraz maseczkę oczyszczającą,  latem zaś używać  kremów z filtrami UVA i UVB.

Aby odpowiednio oczyszczać skórę, poleca się regularne korzystanie z usług gabinetów kosmetycznych. Umożliwia to zlikwidowanie zaskórników, czego nie powinno się robić samemu, gdyż nieumiejętne wyciskanie może doprowadzić do stanów zapalnych.  W salonie kosmetycznym można także poddać się zabiegom, np. z kwasami owocowymi AHA i masażom poprawiającym ukrwienie skóry. Przy makijażu cery tłustej należy unikać ciężkich podkładów, zaś do maskowania krostek i pryszczy powinno używać się odpowiednich korektorów.

Czy wiesz, że…
…cera tłusta nie występuje w dzieciństwie. Jej objawy pojawiają się dopiero po okresie pokwitania, ok. 12 roku życia, co jest związane ze wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i gruczołów łojowych.

Zobacz co może Ci zaoferować Magda jako wizażystka i stylistka rzęs.

Kliknij w zdjęcie, aby  poznać jej świat makijażu i pielęgnacji

 

No Comments

Post a Comment