Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Co nieco o sylwetkach

Dziś chciałabym zająć się tematem sylwetek. Typ sylwetki to po prostu budowa naszego ciała. Na typ sylwetki składają się wymiary:

  • szerokość ramion,
  • obwód biustu lub klatki piersiowej,
  • obwód talii,
  • obwód bioder.

Oprócz tych wymiarów ważne są ogólne proporcje ciała, umiejscowienie talii oraz długość i budowa nóg. Typ sylwetki ustalamy za pomocą analizy sylwetki. Ponieważ jestem zarówno osobistą stylistką jak i brafitterką, w trakcie wykonywania analizy sylwetki u kobiet biorę pod uwagę także obwód pod biustem i ustalam wyjściowy rozmiar biustonosza, od którego powinniśmy zacząć przymiarki. Wszystkiego o usłudze analizy sylwetki dowiesz się z zakładki analiza sylwetki na mojej stronie. Analizę tę warto zrobić, gdyż pozwoli ona na dobór garderoby pod względem fasonów i tkanin tak, aby nasza sylwetka wyglądała najbardziej korzystnie, a szafa była naszym przyjacielem, a nie wrogiem nr 1.

Podział sylwetek

Dotyczy on zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dziś omówię ten temat ogólnie, a w następnych wpisach przedstawię każdy typ sylwetki dokładniej. U mężczyzn stosuje się podział na 4 typy sylwetek. U kobiet sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ podziałów ich sylwetek istnieje kilka. Jedni używają do ich określania liter, inni figur geometrycznych – ja najbardziej lubię podział na 12 typów damskich sylwetek, opracowany przez brytyjskie stylistki Trinny i Susannah, ponieważ jest on według mnie najbardziej dokładny i bierze pod uwagę różne aspekty budowy ciała. Zapraszam Cię na krótką podróż po typach sylwetek.

Sylwetki rozbudowane w strefie brzusznej

Sylwetka rozbudowana w strefie brzusznej określana jest jako kółko, litera O (ang. Oval Shape) lub po prostu nazywana Jabłuszkiem (ang. Apple). Typ sylwetki Jabłko dotyczy zarówno sylwetki kobiecej jak i męskiej.

Sylwetki prostokątne i szczupłe

Sylwetka najbardziej przypominająca prostokąt (ang. Rectangle) w podziale na 12 typów zwana jest Cegłą (ang. Brick). Jest to typ sylwetki kobiecej. Inne, bardziej przypominające literę I, to Kolumna u kobiet (ang.Column) i Ołówek (ang. Pencil) u mężczyzn. Cegła może być zarówno szczupła jak i mocniej zbudowana, natomiast Kolumna i Ołówek to sylwetki szczupłe i wiotkie.

Sylwetki rozbudowane w górnej strefie

Sylwetki rozbudowane w górnej strefie ogólnie można oznaczyć odwróconym trójkątem (ang. Inverted Triangle); u mężczyzn jest to najbardziej pożądany i harmonijny typ sylwetki. Natomiast określając typ sylwetki rozbudowanej górą u kobiet bierzemy pod uwagę zarówno szerokość ramion jak i obwód biustu. Dlatego w podziale na 12 typów wyróżniamy Rożek (ang. Cornet), Lizak (ang. Lollipop) oraz Kielich (ang. Goblet).

Sylwetki rozbudowane w strefie dolnej

Następnie mamy sylwetki rozbudowane w strefie dolnej. Czasami dotyczy to tylko bioder, czasem również brzucha i tzw. „boczków”. W niektórych podziałach sylwetki te są oznaczane literą A. Najbardziej popularnym typem sylwetki z rozbudowanym dołem jest Gruszka (ang. Pear) i jest to typ sylwetki zarówno damskiej, jak i męskiej. Inne ujęte w podziale na 12 typów to Kręgiel (ang. Skittle) oraz Dzwonek (ang. Bell), który również w innych podziałach określany jest jako Diament, a jego znakiem jest romb.

Sylwetki harmonijne

Ostatnim podstawowym typem sylwetek są typy harmonijne. Jak już pisałam, harmonijny mężczyzna to Trójkąt. U kobiet najbardziej znaną i pożądaną sylwetką jest Klepsydra (ang. Hourglass), którą można przedstawić jako literę X Jednak podział na 12 sylwetek wyróżnia jeszcze Wiolonczelę (ang. Cello), w innych podziałach przedstawianą cyfrą 8, oraz Wazon (ang. Vase). Niektórzy zaliczyliby Wazon do figur prostokątnych, jednak pewne cechy, o których dowiesz się we wpisie poświęconym tej sylwetce, sprawiają, że umieszcza się go w grupie sylwetek harmonijnych.

Czy wiesz, że…
…sylwetki ewoluują. To, że np. urodzimy się jako Klepsydra wcale nie znaczy, że zostaniemy nią na zawsze. W wyniku zmiany wagi, zmian hormonalnych lub np. urodzenia dziecka nasza sylwetka zmienia się w inną. Dlatego, jeżeli zauważysz u siebie duże zmiany, zrób analizę sylwetki ponownie.

To już wszystko na dziś. Zapraszam Cię do śledzenia kolejnych wpisów oraz na analizę 🙂

Do zobaczenia!

No Comments

Post a Comment