Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Czy można uchronić się przed grypą żołądkową?

Zakażenia żołądkowa-jelitowe to wyjątkowo uporczywe infekcje spowodowane głównie przez wirusy: rotawirusy , adenowirusy, astrowirusy, norawirusy.  Rzadziej zdarzają się również zakażenia bakteryjne np. Clostridium Dificile lub przez pasożyty np. Giardia lablia).

Infekcje wirusowe przenoszą się głównie drogą kropelkową (adenowirusy), oraz pokarmową (nora wirusy, astrowirusy, rotawirusy), . Najbardziej  zagrożone są dzieci do lat 5 i osoby o słabej odporności. Dzieci bardzo szybko się odwadniają i są często hospitalizowane w przypadku infekcji z ostrymi biegunkami i wymiotami.

Czy można zabezpieczyć się przed wirusem grypy żołądkowej?

Całkowicie nie, ponieważ prędzej czy później, zwłaszcza w okresie przejściowym na jesień i wiosnę nasz organizm będzie miał styczność z tego rodzaju wirusem. Jednak  z dietetycznego punktu widzenia można wzmocnić organizm, aby infekcja była jak najmniej dokuczliwa.

Co możemy więc zrobić?

Warto zażywać probiotyki, prebiotyki lub synbiotyki przed okresem największej zachorowalności czyli z końcem lata i końcem zimy. Specyfiki ten powinniśmy zażywać 2 razy w roku przez min. 2 tygodnie, a najlepiej ok. 1 miesiąca.

Probiotyki

Według definicji FAO/WHO  są to „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Innymi słowy drobnoustroje, które utrzymują równowagę bakterii w naszych jelitach. Zażywany uzupełni wszelkie braki flory jelitowej. Tak przygotowany organizm na pewno szybciej i łagodniej poradzi sobie z każdym wirusem. Jeżeli w bliskim otoczeniu jest spore ognisko grypy jelitowej, należy zacząć przyjmować probiotyk i robić to tak długo, aż ognisko wygaśnie.

Naturalne probiotyki znajdziemy w:

  • produktach kiszonych,
  • kefirze,
  • maślance,
  • produktach sojowych.

Oprócz ochrony jelit przez infekcjami, probiotyki wspomagają procesy trawienne, ułatwiają wchłanianie witamin i składników mineralnych z przewodu pokarmowego, chronią organizm przed toksynami i obniżają stężenie cholesterolu.

 

naturalne źródła probiotyków

Prebiotyki

W przeciwieństwie do probiotyku, prebiotyk nie zawiera żadnych mikroorganizmów, a jedynie substancje stymulujące. Są to nietrawione składniki żywności, które działają korzystnie poprzez stymulację wzrostu lub aktywności jednego rodzaju lub ograniczonej liczby bakterii w okrężnicy i w ten sposób poprawiają zdrowie. Tymi substancjami mogą być białka, tłuszcze oraz oligo- lub polisacharydy, które nie ulegają trawieniu i w formie niezmienionej docierają do światła jelita, gdzie mogą rozwijać swoje działanie.
(https://pl.wikipedia.org/wiki/Prebiotyk)

Naturalne prebiotyki znajdziemy w:

  • pszennym pieczywie,
  • natce pietruszki,
  • cebuli,
  • czosnku,
  • porze,
  • szparagach,
  • bananach.

naturalne źródła prebiotyków

Głównym zadaniem probiotyków i prebiotyków jest uzupełnienie flory jelitowej oraz uzyskanie jej równowagi. Tylko tak przygotowane jelita są w stanie pokonać w łagodny sposób zewnętrzne patogeny chorobotwórcze.

Synbiotyk

Jest połączeniem probiotyku i prebiotyku. Jest to mieszanina zawierająca w swoim składzie żywe mikroorganizmy oraz związki selektywnie wykorzystywane przez mikroorganizmy, co prowadzi do korzyści zdrowotnych dla organizmu gospodarza.  Synbiotyki mają postać tabletek lub kapsułek.

 

Co jeszcze możemy zrobić oprócz stosowania probiotyków, prebiotyków lub synbiotyków?

Dbajmy o siebie, swoje zdrowie fizyczne, psychiczne i bezdyskusyjnie higienę osobistą.

 

No Comments

Post a Comment