Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Jak dobrze dobrać biustonosz?

Czy wiesz że 80% kobiet na świecie nosi źle dobrane biustonosze? Tym samym robi sobie krzywdę zdrowotnie i wizerunkowo.

Dobrze dobrany biustonosz poprawia kształt  i jędrność naszych piersi, unosi nasz biust, sprawia że talia jest bardziej widoczna, a figura zgrabniejsza i smuklejsza.  Mówiąc wprost optycznie odchudza i odmładza naszą sylwetkę.

jak dobrać biustonosz

Co jeszcze ważniejsze dobrze dobrany biustonosz ma wielorakie działanie prozdrowotne: odciąża kręgosłup i ramiona. Natomiast źle dobrany biustonosz  oprócz dolegliwości bólowych powoduje zdeformowanie piersi, a także podrażnienia i stany zapalne skóry.

Z czego składa się biustonosz?

Najważniejsze części to stan czyli obwód pod biustem, miseczki,  mostek i ramiączka. Biustonosz może mieć fiszbiny lub nie.

 

Jakie błędy najczęściej popełniamy przy doborze biustonosza?

  • Za luźny lub za ciasny obwód pod biustem
  • Za małe lub za duże miseczki
  • Źle dobrana długość ramiączek

Jak prawidłowo określić rozmiar obwodu pod biustem?

80% roboty przy podtrzymywaniu naszego biustu wykonuje odpowiedni rozmiar stanika pod biustem, a tylko 20% spoczywa na ramiączkach. Obwód pod biustem nie może być za ciasny, gdyż uniemożliwi nam swobodne oddychanie, ale nie może tez być za luźny gdyż przy unoszeniu rąk stanik też będzie się unosił, drapał nas i drażnił, a nasze piersi mogą wybrać wolność. Zapięcie z tyłu powinno Tworzyć jedną linię

jak dobrać rozmiar stanika

W celu ustalenia rozmiaru mierzymy centymetrem krawieckim obwód dość ciasno, odejmujemy 5 cm i zaokrąglamy wynik w dół do pełnej piątki np.

77 – 5 = 72 cm

co po zaokrągleniu daje wynik 70 cm

Przy dużych obwodach powyżej 85 cm można odejmować 10 cm, ale należy uważać by nie przesadzić i się nie udusić. Gdy już próbujemy włożyć stanik o wyliczonym obwodzie zapinamy go na najluźniejszą haftkę – po rozciągnięciu się stanika mamy możliwość regulacji obwodu.

jak zmierzyć obwód pod biustem

Jak wygląda prawidłowo dobrana miseczka?

Następna ważna sprawa to dobór odpowiedniej miseczki. Nie może być za mała, bo podzieli nam pierś na kawałki i zdeformuje ją, ale za duża tez nie, bo będzie się marszczyć i źle układać. Prawidłowo dobrana miseczka obejmuje całą pierś i u góry przylega do niej tworząc z nią jednolitą całość. Jeżeli mamy w staniku boczne fiszbiny, szwy lub fiszbinę dolną jej zewnętrzny koniec musi celować w środek pachy. Środek biustonosza przylega do naszego mostka. Po pochyleniu się piersi nie mogą z miseczki wylatywać.

źle dobrane miseczki biustonosza

dobrze dobrany rozmiar stanika

Jak dobrać odpowiedni rozmiar miseczki?

Trzeba zmierzyć obwód biustu na wysokości brodawek. Nie za ciasno i nie za luźno.

jak zmierzyć obwód biustu

Wynik pomiaru porównujemy z tabelą rozmiarów biustonoszy i tak powiedzmy, że obwód biustu wynosi nam 98 cm, a wcześniej wyliczony obwód pod biustem 70 cm to wg tabeli wyjściowy rozmiar biustonosza to 70F. Wyjściowy dlatego że różne firmy prowadzą różną rozmiarówkę to raz, a poza tym fasony biustonoszy także różnie mogą się na nas układać.

Po dokonaniu pomiarów przychodzi czas na przymiarki. Nie kupujemy biustonosza w ciemno!!! Po zapięciu biustonosza z tyłu wkładamy rękę – powinna się ona cała zmieścić ustawiona prostopadle do pleców. Mamy wtedy pewność że obwód jest dobrany prawidłowo. Następnie sprawdzamy czy całe piersi są w miseczkach (zgarniamy nawisy spod pach a nawet pleców) i czy środek stanika przylega do mostka. Jeżeli tak regulujemy ramiączka.

Jak dobrze regulować ramiączka?

Nie mogą być za luźne, bo będą nam spadały, ale też nie za ciasne gdyż wtedy będą się wpijać w ramię powodując dyskomfort, ból, a w konsekwencji wyżłobienia w ramionach. Osoby z dużym, ciężkim biustem powinny nosić staniki na szerokich i ewentualnie wyściełanych ramiączkach.  Pod dobrze wyregulowanym ramiączkiem powinny się zmieścić na płasko 2 palce.

regulowanie ramiączek stanika - brafiterka

W następnym poście na temat brafittingu opowiem jakie biustonosze najlepiej pasują do różnych typów bluzek czy sukienek, a także nieco o kolorystyce.

Jeśli chcesz zasięgnąć porady brafittingowej umów się ze mną stacjonarnie lub online.

Możesz również skorzystać z tapingu biustu i zachwycić w kreacji na ślub wesele lub inne wielkie wyjście.

Zapraszam Cię również do zapisów na warsztaty: Stanikowe rewolucje czyli spotkanie z brafitterką”

Zapisać możesz się klikając w baner poniżej

Więcej inspiracji znajdziesz tu 👇

 

 

 

 

 

Czy wiesz, że?…
…gdy już mamy dobrze dobrany stanik to jeszcze nie koniec przymiarek. Nie chodzimy przecież po ulicy w samy staniku Jeszcze w garderobie sklepu włóż na nowo dobrany biustonosz  przylegającą bluzkę (najlepiej top lub t-shirt) w jasnym kolorze (który obnaży wszystkie wady sylwetki) i oglądnij w lustrze czy wszystko ładnie leży. Dopiero wtedy rób zakup.

Źródła zdjęć:

No Comments

Post a Comment