Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Jesienna zaduma

Nie wiem jak Wy, ale ja patrząc na jesienne barwy w słońcu odczuwam spokój i nostalgię. Te październikowo-listopadowe dni to szczególny czas. Zgodnie z wieloletnią tradycją porządkujemy groby, zapalamy znicze i kładziemy kwiaty, aby upamiętnić tych, których kochaliśmy, a którzy już odeszli.

Zwyczaje dotyczące święta zmarłych, jak również zwyczaje pogrzebowe na świecie są bardzo różne i niezmiernie ciekawe, tak samo jak i kolory związane z żałobą.

Jakie są kolory żałoby na świecie?

W naszej kulturze przyzwyczajeni jesteśmy, do głębokiej czerni i rzeczywiście w krajach Europy i Ameryki Północnej w większości to ona symbolizuje żałobę. Jednak ta sama czerń w krajach Dalekiego wschodu symbolizuje radość, natomiast żałoba w tych krajach wyrażana jest ubiorem białym. Wyjątkiem jest tutaj Japonia, gdzie na tradycyjny pogrzeb zakładane są czarne kimona lub garnitury i sukienki.

Innym kolorem, który z żałobą kojarzy się niewielu osobom jest czerwień, która przywdziewana jest na smutną okoliczność w Afryce Południowej. Indianie ubierają się na brązowo, zaś Egipcjanie na żółto. Kolorem, który także i w Polsce identyfikuje się z żałobą jest fiolet. U nas stanowi on raczej kolor dodatkowy;  coraz częściej w wiązankach używane są fioletowe wstążki zamiast czarnych lub dodatków do stroju, jednak w Tajlandii jest żałobnym kolorem głównym. W Iranie i Meksyku żałobnicy z kolei ubierają się na niebiesko. W Polsce nosząc żałobę zamiennie z kolorem czarnym używamy szarości, jak również wzbogacamy swój strój bielą, szczególnie, gdy na dworze jest ciepło.

kolory żałoby na świecie

Jak na świecie obchodzi się święto zmarłych?

Ciekawe jest również to co w różnych zakątkach globu przynosi się na groby bliskich, by uczcić ich pamięć. W wielu krajach jest to jedzenie i wino, którym nierzadko polewa się groby. Niektóre nacje np. w Boliwii na grobach swych bliskich urządzają biesiady, gdzie ucztują i piją alkohol. Inni na nagrobki przynoszą  zdjęcia zmarłych, jeszcze inni w domach budują ołtarzyki. Najbardziej znane zwyczaje związane ze świętem zmarłych to:

  • puszczanie lampionów na wodę i palenie ognisk w czasie japońskiego O-Bon,

  • parady i makijaże w czasie meksykańskiego Dia de los Muertos.

  • Halloween, które na stałe zadomowiło się i u nas. Z każdym rokiem wraca pytanie czy powinniśmy je obchodzić czy nie.

Co do Europy to w większości krajów podobnie jak w naszym, groby przystrajane są kwiatami i świecami lub zniczami. Niestety bardzo często ich forma przeważa nad treścią. Czasami będąc na cmentarzu mam wrażenie, że to jakieś zawody – kto da większą chryzantemę lub palmę, albo większe i bardziej wymyślne znicze… A przecież to nie o to chodzi. Święto zmarłych to przede wszystkim pamięć o naszych bliskich, a kwiaty i znicze to symbol tejże pamięci.

Jak ubrać się na cmentarz?

Inną ważną rzecz w czasie tych innych niż wszystkie świąt jest nasz ubiór. Niejednokrotnie mam wrażenie, jakbym była na pokazie mody, a właściwy powód pójścia na cmentarz schodzi na dalszy plan. To bardzo przykre. Nie po to idziemy na cmentarz by być podziwianym – to nie ten moment. Nasz ubiór jest ważny i powinien być świąteczny i elegancki oraz licujący z powagą nekropolii. Jest on wyrazem szacunku do tego miejsca, sytuacji oraz zmarłych, których idziemy odwiedzić. Zasady te obowiązują wszystkich bez względu na płeć. I jakkolwiek w listopadzie raczej nie ma mowy o bluzkach czy sukienkach na ramiączkach lub krótkich szortach to jednak minispódniczki się spotyka. Pomijając fakt, ze mini nadaje się na imprezę halloweenową, a nie na cmentarz, to wyobraźmy sobie moment, kiedy pani w takim stroju pochyla się zapalając znicz… Strój nie powinien być również zbyt jaskrawy i przeładowany biżuterią. Odpowiedni dobór ubioru to również przykład jaki dajemy naszym dzieciom. Jeżeli od najmłodszych lat będą widzieć, że ubieramy się stosownie do miejsca i sytuacji, wykształcimy w nich prawidłowe nawyki.

Moje święta to czas zadumy, wspomnień, odwiedzin zmarłych oraz żyjących. Wspominamy razem tych, którzy odeszli i mamy nadzieję, że jest im dobrze po tej drugiej stronie.

Życzę Wam wszystkim pięknych, spokojnych dni świątecznych.

No Comments

Post a Comment