Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Łączenie barw

Bardzo często spotykam się z pytaniami o łączenie barw ze sobą tak, aby się nie „gryzły”, a stylizacja tworzyła harmonijną całość. W tym wpisie opowiem szerzej o sposobach łączenia kolorów za sobą.

Jakie są zasady łączenia kolorów?

We wpisie Parę słów o kolorach” wspomniałam o 6 zasadach łączenia barw widocznych na kole. Przypomnę je tutaj:

  1. Pokrewna fuzja. Łączymy kolory leżące na kole barw obok siebie, lub kilka odcieni tej samej barwy
  2. Kolory dopełniające się znajdują się naprzeciwko siebie na kole barw. Po nałożeniu ich na siebie dają one barwę szarą.
  3. Trójkąt równoboczny. Tworzy zestaw trzech kolorów pasujących do siebie o tym samym natężeniu.
  4. Trójkąt równoramienny. Zestawienie mające kolor wiodący, który wyraźnie odcina się od pozostałych dwóch tzw. uzupełniających.
  5. Prostokąt. Zestawienie jednego koloru podstawowego, dwóch uzupełniających oraz koloru dodatkowego, podkreślającego akcenty stroju.
  6. Zestawienie czterech barw o jednakowej mocy koloru. 

A jak wygląda to w praktyce?

W życiu większość ludzi nie posługuje się kołem barw przy komponowaniu stylizacji. Zestawiamy kolory na wyczucie i oczywiście wg własnych upodobań. Warto zobaczyć także jak przyroda za oknem radzi sobie z kolorami. Można tu czerpać niezliczone inspiracje na kolorystyczne kompozycje. Poniżej przedstawię Ci parę pomysłów na zestawy kolorów

 

Mogą one tworzyć ze sobą kontrast jak np. czerwony z jasnoniebieskim lub łagodne przejścia jak choćby błękit z szafirem. Z reguły ciepłe barwy dobrze komponują się ze sobą wzajemnie, zimne podobnie. Z mieszankami bywa już różnie. Jeśli zestawimy ze sobą dwa jasne kolory strój może wydać się mdły, a dwa ciemne stworzą stylizację ciężką i smutną.

Łącząc odpowiednio trzy barwy można osiągnąć sławny efekt „WOOW”. Przykładem może być zestawienie np. czerwieni, jasnego błękitu i granatu lub koloru biskupiego z jasnym różem i ecru. Jeśli nie chcemy, aby mocne kolory bardzo krzyczały w naszym ubiorze włóżmy w nich tylko dodatki lub buty. Strój zyska na kontraście, a mniej się będzie wyróżniał.

Tu już jest bardzo wiele możliwości. Jeśli chcemy by nasz strój był nieco spokojniejszy, acz ciekawy możemy połączyć ze sobą po dwa odcienie jednej barwy np. jasny i ciemny niebieski z jasnym i ciemnym różowym. Im bardziej nasycone kolory ze sobą zestawimy tym bardziej spektakularny efekt uzyskamy

A jak wyglądają inspiracje stylizacyjne dotyczące łączenia barw?

Zobaczysz je tutaj

 

 

 

 

 

Zapraszam Cię do przeczytania innych wpisów o kolorach, gdzie zobaczysz jak można je wykorzystywać w stylizacjach

Łącząc barwy naszych stylizacji warto pamiętać, aby przy twarzy nosić barwy podkreślające naszą urodę. Ustalić to możesz robiąc analizę kolorystyczną,  na którą serdecznie zapraszam.

Zamów analizę kolorystyczną on-line

Umów się na stacjonarną analizę kolorystyczną

Jeśli masz kłopot z łączeniem barw w swoich stylizacjach wpadnij na warsztat, gdzie nauczysz się tej sztuki w praktyce.

 

Dowiedz się więcej o warsztacie „Łączymy kolory i wzory w stylizacjach”

lub kup bilet lub Voucher klikając w grafikę poniżej

Możesz także poradzić się mnie w tym temacie podczas przeglądu Twojej szafy. A jeśli mieszkasz za daleko napisz do mnie – chętnie pomogę Ci stworzyć outfity w ramach przeglądu szafy w wersji online.

Umów się na stacjonarny przegląd szafy

Umów się na przegląd szafy online

Czy wiesz, że…
… stylizacja jednokolorowa również ma swoją nazwę? To stylizacja monochromatyczna.

No Comments

Post a Comment