Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Parę słów o kolorach

Kolory – czyli barwy – odgrywają w naszym życiu niebagatelną rolę. Za ich pomocą możemy wyrazić swoje nastroje, uczucia i przekazywać inne ważne komunikaty. Natomiast w tym wpisie chcę opowiedzieć o kolorach jako podstawie analizy kolorystycznej, która służy nam do ustalania typów urody oraz odpowiednich dla nich kolorów ubrań, włosów i makijażu. Zanim przejdziemy do rozważań na temat analizy kolorystycznej i typów urody, chciałabym napisać trochę o kolorach jako takich.

Podział barw

Jak dzielimy kolory? Pierwszy podział to barwy chromatyczne i achromatyczne. Te pierwsze to po prostu barwy kolorowe, a te drugie to barwy neutralne, do których zaliczamy biel, czerń i odcienie szarości. Barwy chromatyczne dzielimy z kolei na podstawowe, czyli czerwoną, niebieską i żółtą oraz pochodne, które powstają ze zmieszania barw podstawowych. Barwy pochodne to pomarańczowa – zmieszana czerwona i żółta, zielona – zmieszana niebieska i żółta oraz fioletowa – zmieszana czerwona i niebieska.

Kolory podstawowe i pochodne ułożone naprzemiennie tworzą koło barw.

Na pewno rzuciło Ci się w oczy, że koło barw wygląda jak tęcza, która jest widmem światła białego. Jeżeli nałożymy na siebie po kolei wszystkie barwy podstawowe i pochodne to otrzymamy pierwszą barwę neutralną, czyli biel. Gdy to samo zrobimy z barwami podstawowymi otrzymamy kolor czarny. Kolor szary powstaje z nałożenia na siebie barw podstawowej i pochodnej, leżących naprzeciwko siebie na kole barw.

Każdy kolor ma swoje właściwości, takie jak temperatura oraz natężenie. Temperatura to prosta sprawa, bo na pewno znasz podział na barwy ciepłe i chłodne. Co ciekawe, każdy kolor posiada swoją ciepłą i chłodną odmianę, np. czerwień, choć kojarzy się nam jako barwa ciepła, wręcz gorąca – mam tu na myśli czerwień strażacką – ma swoją chłodną odmianę, malinową; żółć słoneczna jest ciepła, ale cytrynowa – chłodna. Dzieląc barwy pod względem natężenia otrzymujemy kolory jasne i ciemne oraz czyste – wyraźne – i zgaszone – przydymione. Aby jakiś kolor rozjaśnić dodajemy bieli, aby przyciemnić – czerni, a żeby kolor zgasić, mieszamy go z szarością.

 

Jak łączyć kolory?

Jak zestawiać kolory, aby się ze sobą „nie gryzły”? Jest na to kilka sposobów.

Źródło grafik: httpspl.pinterest.com/weebly/

  1. Metoda tzw. pokrewnej fuzji – to dobieranie kolorów leżących na kole barw obok siebie lub kilku odcieni tej samej barwy. Strój jest wtedy spokojny i stonowany.
  2. Kolory dopełniające się znajdują się naprzeciwko siebie na kole barw. Gdy je zmieszamy, otrzymamy szarość. Kolory dopełniające tworzą względem siebie największy kontrast.
  3. Trójkąt równoboczny. Kolory leżące w jego wierzchołkach pasują do siebie.
  4. Trójkąt równoramienny. Zestawienie mające kolor wiodący i dwa uzupełniające. Dobierając je w ten sposób osiągamy efekt „WOW”. Nikt nie przejdzie obok Ciebie obojętnie.
  5. Prostokąt. Zestawienie jednego koloru podstawowego, dwóch uzupełniających oraz koloru dodatkowego, podkreślającego akcenty stroju.
  6. Zestawienie czterech barw o jednakowej mocy koloru. Sprawi, że nasz strój będzie kolorowy i nietuzinkowy.

Jak łączyć wzory?

Co jakiś czas przychodzi moda na łączenie ze sobą różnych wzorów. Tak naprawdę od upodobań zależy, czy będziemy łączyć ze sobą kratki i paski lub kwiatki. Warto, jeżeli już zdecydujemy się na taki krok, aby poszczególne wzory miały dopasowaną do siebie kolorystykę. Nie będzie to jednak połączenie zbyt eleganckie. Dużo lepiej wygląda, gdy motywowi wzorzystemu np. na sukience, towarzyszą jednobarwne dodatki. Pasować będą wszystkie kolory znajdujące się we wzorze.

Podział kolorów znajduje swoje odniesienie w analizie kolorystycznej. W trakcie analizy jest określany typ urody. Typy urody dzielimy na ciepłe i chłodne i nazywamy je porami roku.

Jeżeli masz kłopot z dobieraniem barw zapraszam Cię na analizę kolorystyczną, gdzie dowiesz się jaki jest Twój typ urody oraz jakie kolory do niego pasują

Zapraszam Cię  także na warsztat łączenia barw i wzorów, gdzie nauczysz się tej sztuki w praktyce.

Dowiedz się więcej o warsztacie „Łączymy kolory i wzory w stylizacjach”

lub kup bilet lub Voucher klikając w grafikę poniżej

Kolorowe inspiracje z kolei znajdziesz tu 👇

 

Jeśli masz kłopot z łączeniem barw w swoich stylizacjach wpadnij na warsztat „Żyj kolorowo”, gdzie nauczysz się tej sztuki w praktyce.

Dowiedz się więcej o warsztacie „Żyj kolorowo”

lub zapisz się klikając w grafikę poniżej

 

Możesz także poradzić się mnie w tym temacie podczas przeglądu Twojej szafy. A jeśli mieszkasz za daleko napisz do mnie – chętnie pomogę Ci stworzyć outfity w ramach przeglądu szafy w wersji online.

Umów się na stacjonarny przegląd szafy

Umów się na przegląd szafy online

 

Czy wiesz, że…
…jednym z ważniejszych kolorów w budowaniu wizerunku jest kolor cielisty? Często na pytanie jaki to kolor słyszę odpowiedzi „a taki beżowy”. To nie do końca prawda. Kolor cielisty to kolor ciała i dla jednych jest to kolor beżowy, dla innych bardziej różowy, a jeszcze dla innych – brązowy, żółtawy lub czarny. Wszystko zależy od barwy naszej skóry. W kolorze cielistym warto mieć bieliznę oraz buty. A dlaczego? Opowiem już niebawem.

Źródło: https://www.elle.pl/artykul/naja-cielista-bielizna-w-kazdym-odcieniu-skory

No Comments

Post a Comment