Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Poznaj rodzaje biustonoszy

Z poprzedniego wpisu dowiedziałaś się, jak dobrze dobrać biustonosz pod względem rozmiaru. Jeśli jeszcze go nie czytałaś, to koniecznie to zrób.

Dziś odpowiem na pytanie: „Jaki biustonosz wybrać?” Jest wiele rodzajów staników; postaram się je opisać i poradzić, co dla kogo jest odpowiednie pod kątem rozmiaru i kondycji piersi, upodobań oraz stylu życia. To wszystko ma znaczenie. Żeby móc przejść do konkretów, przypomnę tzw. „anatomię stanika”.

budowa stanika

Jak widzisz na zdjęciu, biustonosz posiada kilka ważnych części, które stanowią o jego rodzaju. Są to:

  • Mostek lub karczek – środkowa jego część, która łączy miseczki; może być szeroki, wąski, wysoki lub niski.
  • Miseczki – ważny jest ich kształt i materiał, z którego są zrobione. Bywają miękkie lub usztywnione, w połowie lub w całości. Co do materiałów – mogą być uszyte lub uformowane z jednego lub kilku rodzajów: wysokiej klasy dzianiny, koronki, siateczki, a także nowoczesnej pianki termicznej. Mogą składać się z kilku części i posiadać szwy lub być uformowane z jednego kawałka. Miseczki mogą być przejrzyste, półprzejrzyste lub nieprzejrzyste.
  • Fiszbiny – mają one za zadanie dodatkowo podtrzymywać piersi i występują w większości staników, ale jeśli ich nie lubimy, to też znajdziemy coś dla siebie.
  • Ramiączka – wąskie lub szerokie, czasem wyściełane. W niektórych stanikach są przyszyte na stałe, w innych można je odpinać, krzyżować lub zakładać jedno na szyję.
  • Stan – szerokość taśmy podtrzymującej biust. W zależności od niego biustonosz jest delikatny, mocno osadzony lub staje się rusztowaniem dla piersi w postaci półgorsetu. Czasem nie ma jednolitej taśmy, tylko biust podtrzymują fiszbiny w miseczkach, kiedy indziej taśma jest gładka, bywa też ozdobiona koronką.

Rodzaje biustonoszy

Najważniejsze jednak, aby staniki kupować w dobrych salonach z bielizną, a nie np. na targu, co niestety wiele pań robi z uwagi na niską cenę. Jednak warto wydać trochę więcej, a mieć bieliznę dobrze dopasowaną, która sprawi, że zarówno biust, jak i dekolt będą się pięknie prezentowały, a piersi nie zdeformują się. Zobaczmy zatem, w czym możemy wybierać.

biustonosz half cup

Half cup to jeden z najpopularniejszych typów biustonoszy. Może być wykonany z różnych materiałów, mieć miękkie lub usztywnione miseczki, ale jego zasadą jest, że górna część kuli piersi nie jest zakryta. Z tego względu miseczka musi leżeć idealnie. Nadaje się do biustów małych i średnich.

biustonosz full cup

Full cup to biustonosz dedykowany piersiom dużym i tym o troszkę słabszej kondycji. Mostek stanika jest wysoki, miseczki zakrywają całą pierś oraz często posiadają boczne wzmocnienia, co ładnie zbiera biust i poprawia jego wygląd. Polecane są zarówno w wersji usztywnionej, jak i miękkiej. Ten typ stanika można także dostać z miseczkami usztywnionymi jedynie w dolnej części. Mocno usztywnione miseczki dodatkowo powiększają biust, więc dla bardzo dużych piersi produkowane są staniki z wersją miękką.

biustonosz balkonetka

Balkonetka, zwana w Polsce bardotką, to biustonosz na fiszbinach, którego miseczki najczęściej tworzą jedną prostą linię z wysokim mostkiem, przez co wyglądają jak coś w rodzaju balkonu dla biustu i ładnie kształtują dekolt. Ten typ jest bardzo polecany dla piersi szeroko rozstawionych – ładnie je zbiera i unosi.

biustonosz push-up

Push-up to stanik dla małych piersi. Zawsze w pełni usztywniony, w dolnej lub bocznej części miseczki posiadający dodatkową poduszeczkę, podnoszącą i optycznie powiększającą pierś. Wkładki te mogą być wyciągane lub wbudowane na stałe. Ostatnio bardzo często można spotkać w tych stanikach poduszeczki żelowe. Należy pamiętać, że przy ciągłym noszeniu takich biustonoszy, nasze piersi mogą ulec odkształceniu w miejscu zetknięcia z poduszeczką, więc czasem dajmy im od push-upa odpocząć.

biustonosz typu plunge

Plunge to stanik z niskim mostkiem. Nadaje się do małych i średnich biustów. Duże piersi mogą nie być dostatecznie przytrzymane i „uciekać” z dość płytkich miseczek.

braletka

Braletka to stanik delikatny, koronkowy, dla jędrnych, raczej niedużych biustów. Najczęściej bywa miękki, choć zdarzyło mi się spotkać barletki lekko usztywnione. Ma bardzo wiele kształtów miseczek oraz tyłów; czasem tył jest koronkowy i fantazyjny – idealny na lato.

t-shirt bra

T-shirt Bra to stanik formowany termicznie. Obecnie są one bardzo popularne, gdyż jego miseczki stworzone są z jednego kawałka materiału – najczęściej pianki – w związku z czym sprawdzają się idealnie pod dopasowanymi bluzeczkami i T-shirtami; są pod nimi prawie niewidoczne.

biustonosz minimizer

Stanik minimizer optycznie zmniejsza biust. Przy jego dobieraniu warto zwrócić uwagę na to, aby go brzydko nie spłaszczał.

stanik sportowy

Stanik sportowy to bardzo ważna część naszej garderoby, jeżeli jesteśmy aktywne fizycznie. Musi być idealnie dopasowany, aby nasze piersi nie podskakiwały przy uprawianiu sportu, gdyż to narazi je na ból, a także stanowczo źle wpłynie na ich zdrowie i kondycję. Staniki te zbudowane są bardzo często z oddychających nowoczesnych materiałów, które odprowadzają pot i nie dopuszczają do odparzeń. Nie należy mylić stanika sportowego z bawełnianym topem z taśmą pod biustem – ten ostatni nie nadaje się do uprawiania żadnej dyscypliny.

biustonosz do karmienia

Stanik do karmienia składa się z części okalającej biust oraz wierzchniej, odpinanej przy ramiączku. Najczęściej wykonany jest z elastycznych materiałów, gdyż karmiące piersi zmieniają swój rozmiar w zależności od stanu wypełnienia mlekiem. Stanik taki nie może nigdzie uciskać, ale musi dobrze trzymać ciężki biust. Powinien mieć także szersze ramiączka.

strapless - stanik bez ramiączek

Strapless to bardzo praktyczny typ stanika. Jest usztywniony, wewnątrz górnej części ma silikonowe paski, które przyklejają się do piersi i utrzymują go na miejscu. Ramiączka mogą być odpinane i wtedy możemy je dowolnie układać, może ich nie być wcale. Jest odpowiedni dla pań z biustem w dobrej kondycji, gdyż brak ramiączek to automatycznie tylko 80% podtrzymania piersi.

stanik samonośny

Typ samonośny jest idealny dla pań o jędrnych i raczej niezbyt dużych biustach. Stanik samoprzylepny robi furorę, ale nie ma on dużych możliwości podtrzymujących, ponieważ nie posiada ani taśmy pod biustem, ani ramiączek. Aby spełniał swoje zadanie, należy utrzymywać go w nieskazitelnej czystości, gdyż inaczej nie będzie się trzymał.

spacer cup biustonosz

I na koniec rewelacja – stanik oddychający, zwany spacer. Jego miseczki są wykonane z trzech warstw porowatej tkaniny. Pod światło widać budowę przypominającą plaster miodu. Jest formowany termicznie, nie widać go pod ubraniem i znakomicie sprawdza się w upalne dni.

Widzisz zatem, jak wiele ma ci do zaoferowania sklep bieliźniarski. Rodzaje staników przeplatają się ze sobą. Stanik formowany termicznie może być jednocześnie typem plunge, half cup czy strapless. Najważniejsze, żeby nigdy nie kupować biustonoszy bez mierzenia i „na oko”. Zawsze także pamiętaj o wzięciu do przymierzalni jasnej bawełnianej bluzki, żeby zobaczyć, jak stanik się pod nią układa.

Jeśli chcesz zasięgnąć porady brafittingowej umów się ze mną stacjonarnie lub online

Możesz również skorzystać z tapingu biustu i zachwycić w kreacji na ślub wesele lub inne wielkie wyjście.

Zapraszam Cię także do zapisów na warsztat Stanikowe rewolucje czyli spotkanie z brafitterką”

Więcej inspiracji znajdziesz tu 👇

 

 

 

 

 

Czy wiesz, że…
…gdy piersi różnią się w widoczny sposób rozmiarem, biustonosz dobieramy do większej piersi, a mniejszą „dopełniamy” poduszeczkami? Wiele dobrych salonów z bielizną oferuje usługę przerobienia w ten sposób stanika. To także ważne dla Amazonek. Nie muszą one wcale nosić brzydkich biustonoszy. Wystarczy, aby były dobrze dopasowane i zmodyfikowane do ich potrzeb.

Źródło zdjęć:

No Comments

Post a Comment