Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Co nieco o sylwetkach

Dziś chciałabym zająć się tematem sylwetek.

Co to jest typ sylwetki?

Typ sylwetki to po prostu budowa naszego ciała. Składają się na niego wymiary:

  • szerokość ramion,
  • obwód biustu lub klatki piersiowej,
  • obwód talii,
  • obwód bioder.

Oprócz tych wymiarów ważne są ogólne proporcje ciała, umiejscowienie talii oraz długość i budowa nóg. Typ sylwetki ustalamy za pomocą analizy sylwetki. Ponieważ jestem zarówno osobistą stylistką jak i brafitterką, w trakcie wykonywania analizy sylwetki u kobiet biorę pod uwagę także obwód pod biustem i ustalam wyjściowy rozmiar biustonosza, od którego powinniśmy zacząć przymiarki. Wszystkiego o usłudze analizy sylwetki dowiesz się z zakładki analiza sylwetki na mojej stronie. Analizę tę warto zrobić, gdyż pozwoli ona na dobór garderoby pod względem fasonów i tkanin tak, aby nasza sylwetka wyglądała najbardziej korzystnie, a szafa była naszym przyjacielem, a nie wrogiem nr 1.

Podział sylwetek

Dotyczy on zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dziś omówię ten temat ogólnie, a w następnych wpisach przedstawię każdy typ sylwetki dokładniej. Sylwetki męskie można podzielić na 6 typów. U kobiet sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ podziałów ich sylwetek istnieje kilka. Jedni używają do ich określania liter, inni figur geometrycznych – ja najbardziej lubię podział na 12 typów damskich sylwetek, opracowany przez brytyjskie stylistki Trinny i Susannah, ponieważ jest on według mnie najbardziej dokładny i bierze pod uwagę różne aspekty budowy ciała. Zapraszam Cię na krótką podróż po typach sylwetek.

 

Sylwetka rozbudowana w strefie brzucha określana jest jako kółko lub owal, litera O (ang. Oval Shape) lub po prostu nazywana Jabłuszkiem (ang. Apple). Typ sylwetki Jabłko dotyczy zarówno sylwetki kobiecej jak i męskiej.

Kobieca sylwetka najbardziej przypominająca prostokąt (ang. Rectangle) w podziale na 12 typów zwana jest cegłą (ang. Brick). Męska sylwetka tego typu to po prostu prostokąt (ang. Rectangle) Te sylwetki oznaczane są również literą H. Inne, bardziej przypominające literę I, to kolumna u kobiet (ang.Column) i ołówek (ang. Pencil) u mężczyzn. Cegła i prostokąt są nieco kanciaste jak i mocniej zbudowane, natomiast kolumna i ołówek to sylwetki szczupłe i wiotkie.

Sylwetki rozbudowane w górnej strefie ogólnie można oznaczyć odwróconym trójkątem (ang. inverted triangle) lub literą V. U mężczyzn najczęściej funkcjonuje właśnie nazwa Odwrócony trójkąt lub po prostu Trójkąt. Jest to typ sylwetki atletycznej, której góra mocno dominuje nad dolną strefą. Natomiast określając typ sylwetki rozbudowanej górą u kobiet, bierzemy pod uwagę zarówno szerokość ramion jak i obwód biustu. Dlatego w podziale na 12 typów wyróżniamy Rożek (ang. cornet), Lizak (ang. lollipop) oraz kielich (ang. goblet). Te dwa ostanie w jednym z podziałów z jakim się zetknęłam, zostały określone jako truskawka (ang strawberry).

Sylwetki rozbudowane w strefie dolnej mogą mieć szerokie biodra, a czasem ta rozbudowa również brzucha i tzw. „boczków”. W niektórych podziałach sylwetki te są oznaczane literą A. Najbardziej popularnym typem sylwetki z rozbudowanym dołem jest gruszka (ang. pear) i jest to typ sylwetki zarówno damskiej, jak i męskiej. Inne ujęte w podziale na 12 typów to kręgiel (ang. skittle) oraz dzwonek (ang. bell), który również w innych podziałach określany jest jako diament lub romb. Natomiast kręgla w tym samym podziale, gdzie znajdziemy truskawkę przyrównuje się do łyżki.

 

Ostatnim podstawowym typem sylwetek są typy harmonijne. Harmonijny mężczyzna to trapez rozbudowany górą, ale nie przesadnie. U kobiet najbardziej znaną i pożądaną sylwetką jest klepsydra (ang. hourglass), którą można przedstawić jako literę X Jednak podział na 12 sylwetek wyróżnia jeszcze wiolonczelę (ang. cello), w innych podziałach przedstawianą cyfrą 8, oraz wazon (ang. vase). Niektórzy zaliczyliby wazon do figur prostokątnych, jednak pewne cechy, o których dowiesz się we wpisie poświęconym tej sylwetce, sprawiają, że umieszcza się go w grupie sylwetek harmonijnych.

To już wszystko na dziś. Zapraszam Cię do śledzenia kolejnych wpisów oraz na analizę sylwetki.

Zamów analizę sylwetki on-line

Umów się na stacjonarna analizę sylwetki

 

A po inspiracje odzieżowe i nie tylko zapraszam tu 👇

 

 

 

 

 

Czy wiesz, że…
…sylwetki ewoluują. To, że np. urodzimy się jako Klepsydra wcale nie znaczy, że zostaniemy nią na zawsze. W wyniku zmiany wagi, zmian hormonalnych lub np. urodzenia dziecka nasza sylwetka zmienia się w inną. Dlatego, jeżeli zauważysz u siebie duże zmiany, zrób analizę sylwetki ponownie.

 

No Comments

Post a Comment