Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Wielkanocne smakołyki

Święta Wielkanocne kojarzą się nam z wiosną, ciepłem, słońcem, a także z przysmakami niejednokrotnie goszczącymi na stole raz w roku właśnie z tej okazji. Dziś chciałabym podzielić się moimi przepisami na biały barszcz, chleb, który sam się robi oraz przysmak, bez którego Święta Wielkanocne w moim domu byłyby nieważne. Ponieważ jednak każde święta kojarzą się z dużą ilością jedzenia, poprosiłam moją znakomitą koleżankę dietetyczkę o parę porad jak zmodyfikować świąteczne potrawy aby nam nie „leżały” na żołądku.

 

Jajka z chrzanem

Na pewno każdy z Was ma swoje ulubione wielkanocne potrawy, bez których nie wyobrażacie sobie Świąt. U mnie są to jajka z chrzanem, czyli wielkanocna postać pasty jajecznej. Jest bardzo prosta w przygotowaniu i przepyszna. Można ją zrobić w wersji bardzo ostrej lub w łagodniejszej – wszystko zależy od ilości użytego chrzanu. Majonezu dodajemy tylko tyle, by składniki się połączyły i sama potrawa nie straciła wyjątkowego smaku.

 

Dietetyczka radzi..

… zamiast majonezu użyj śmietany z jak najmniejszą ilością tłuszczu (12%) – pasta zachowa doskonały smak, a będzie lżej strawna.

Jeśli chcesz, aby z nie była to pasta lecz sos – użyj nieco więcej śmietany.

Owsiany barszcz biały

Tradycyjną świąteczną zupą jest żurek lub barszcz biały. Poniżej znajdziecie przepis jak wykonać go samodzielnie od początku do końca. Przepis bazuje na płatkach owsianych – wychodzi z niego około 4 litrów pysznego białego barszczu. Jeśli wolisz żurek – użyj zamiennie mąki żytniej – proporcje pozostają te same.

Dietetyczka radzi…

… niektórzy lubią żurek lub barszcz zabielany śmietaną. Jeżeli chcesz, aby był on mniej kaloryczny, użyj do zabielenia naturalnego jogurtu, który znakomicie sprawdza się przy zabielaniu wszelkich kwaśnych zup.

Żeby nie zrobiły się grudki – wymieszaj jogurt z kilkoma łyżkami ciepłej zupy do uzyskania gładkiej konsystencji i dopiero wlej do gotującego się żurku. Polecam dodać do niegotującego się już żurku czy barszczu świeże zioła : koperek, pietruszkę i zieloną cebulkę.

Chleb na drożdżach bez wyrabiania

Ostatni przepis, to propozycja upieczenia domowego chleba, który w zasadzie wymaga od nas trochę czasu, a pracy niewiele. Ciasto można nastawić wieczorem, a upiec rano, lub przygotować go i upiec w ciągu dnia. Pamiętajcie, że rosnące ciasto wymaga miejsca więc nastawcie je w naprawdę dużym garnku. Zwykła 3 litrowa miska od miksera pomieści ciasto na 1 bochenek z pół kilograma mąki.

Domowy chleb ma tę zaletę, że używamy do niego naturalnych składników i jest przez to o wiele zdrowszy. Do ciasta chlebowego przed wyjęciem z miski można dodać ulubione ziarna lub żurawinę. Nie robimy tego wcześniej ponieważ długo rosnące ciasto chlebowe nieco fermentuje.

Dietetyczka radzi…

… pieczywo jest symbolem i w takiej właśnie ilości powinno stanowić dodatek do naszych dań. Oprócz tego w święta nie zapominajmy o spożywaniu warzyw w postaci surówek i owoców dodane do świątecznych deserów. Pijmy także wodę, aby naszemu organizmowi nie brakło płynów. Kawa czy herbata i alkohol mają właściwości odwadniające organizm. Po posiłkach nie zapominajmy o spacerze i ruchu.

A co najważniejsze w każde Święta – cieszmy się wspólnym czasem z Rodziną i Przyjaciółmi.

Życzymy Wam udanych potraw i wypieków, a przede wszystkim zdrowych, wesołych i spokojnych świąt.

A po świętach zapraszamy na warsztaty dla kobiet – szczegóły znajdziecie klikając link.

No Comments

Post a Comment