Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Wiosna, lato, jesień, zima. Co pory roku mają wspólnego z urodą?

W poprzednim wpisie pt. Kilka słów o kolorach przybliżyłam temat barw, ich podziału oraz zasad łączenia kolorów. Dzisiaj opowiem nieco więcej o typach urody, co stanowić będzie wstęp do ich opisów w następnych artykułach.

Dlaczego typy urody (inaczej typy kolorystyczne) nazwano porami roku?

Podział na typy urody ma swoje źródło w teorii barw, której prekursorem był szwajcarski malarz Johannes Itten. Opisał ją w książce „Sztuka barwy” oraz stworzył koło i gwiazdę barw. Natomiast na podstawie malarskiego eksperymentu wyodrębnił podstawowe typy kolorystyczne. Jak to zrobił? Podczas zajęć polecił swoim studentom namalować obrazy paletami barw, które uważali za najbardziej do siebie pasujące. Po skończonych zajęciach okazało się, że powstały na nich pejzaże pór roku. Co ciekawe, sam Itten, nie patrząc na obrazy, potrafił u każdego studenta określić paletę używanych przez niego kolorów. Tak wytypowane palety kolorystyczne i typy urody nazwał porami roku.

Duży wkład w rozwój analizy kolorystycznej wniosła Helena Rubinstein – kobieta biznesu polskiego pochodzenia, właścicielka słynnej luksusowej marki kosmetycznej. Dopasowała kolory pór roku do różnych rodzajów urody i rozróżniła typy ciepłe oraz chłodne.

typy urody a pory roku

koło barw i gwiazda barw

Obecnie większość stylistek i kolorystek wykonuje analizę kolorystyczną na podstawie podziału na 12 typów urody.

Jakie są typy urody i jak można je odnieść do pór roku?

Wiosna to typ ciepły i dość delikatny. Jasną można porównać w naturze do przedwiośnia, czystą do łąki w pełnym barw rozkwicie, a ciepła to przedsmak lata.

 

Lato, mimo że kojarzy się nam ze słońcem i wakacjami, jest typem chłodnym. Jasne to lato słoneczne, chłodne to letnia burza, a zgaszone to babie lato, kiedy zbliża się jesień.

 

Jesień jest ciepła i jest mocnym typem urody, choć ta zgaszona nieco przypomina początek jesieni z mgłą snującą się nad polami; ciepła to nasza złota polska jesień, a ciemna to jesienne długie wieczory.

 

Zima jest typem chłodnym, co nikogo nie zapewne nie dziwi. Czysta to zima, kiedy słońce sprawia, że biel śniegu aż boli w oczy, a wszystko jest bardzo kontrastowe; chłodna to zima mroźna, ale bez słońca, a ciemna to po prostu noc zimowa.

 

 

Czy typy urody dotyczą tylko kobiet?

Nie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni reprezentują takie same typy kolorystyczne.

Czy typy urody mają swoje charakterystyczne cechy, po których wstępnie możemy je określać?

Tak. U jednych jest to kolor skóry, u innych włosów, a jeszcze u innych barwa i inne cechy oczu. W następnych wpisach opowiem o tych cechach J

 Czy typ urody zmienia się wraz z wiekiem?

Nie. Typ urody towarzyszy nam od narodzin do śmierci. Można go próbować sztucznie modyfikować, farbując włosy lub nakładając kolorowe szkła kontaktowe, ale warto robić to zgodnie z temperaturą swojego naturalnego typu kolorystycznego. To, co dobre dla ciepłych typów, dla chłodnych takie nie będzie i odwrotnie.

Dlaczego warto wiedzieć jaki typ urody się reprezentuje?

Na pewno każdy zetknął się z określeniem, że w kolorze mu „do twarzy”. Kolory bowiem mają moc zmieniania naszej twarzy na lepsze lub gorsze… Wiedząc, jaki jest nasz typ urody, możemy uniknąć tej drugiej ewentualności, używając przy twarzy kolorów, które z nią harmonizują. Dobrze dobrany kolor potrafi rozjaśnić cienie pod oczami i ożywić cerę; podkreśli naturalny kolor ust, a nawet trochę zniweluje zmarszczki J. Jeśli dobierze się go źle, to stanie się dokładnie na odwrót.

Gdy sięgasz po kolorowe kosmetyki lub chcesz zmienić sobie kolor włosów, także dobrze jest wiedzieć, które kolorystycznie są dla Ciebie dobre.

Cechy, na podstawie których określamy typ urody to:

  • Kolor oczu oraz cechy tęczówki (jasne, ciemne, czyste, mieszane, krystaliczne, przydymione)
  • Naturalny kolor włosów i oprawy oczu
  • Kolor siwizny (typy ciepłe: bardziej żółtawy; typy chłodne: srebrny)
  • Koloryt i cechy cery (naczynka, piegi, rodzaj opalenizny).

.Na podstawie tych cech oraz dopasowując do twarzy ramy i chusty kolorystyczne określamy typ urody. O tym, w jaki sposób wykonuję analizę kolorystyczną, możesz przeczytać w zakładce analiza kolorystyczna.

Każdy typ urody posiada swoją paletę barw, którą po skończonej analizie otrzymujesz ode mnie i która służyć Ci będzie przy wyborze strojów, biżuterii i kosmetyków.

Zamów analizę kolorystyczną on-line

Umów się na stacjonarną analizę kolorystyczną

Inspiracje dotyczące typów urody znajdziesz tu 👇

 

 

 

 

 

Czy wiesz, że?…
…na podstawie nazw typów urody możemy zorientować się jakie kolory są dla niego dobre i twarzowe?  I tak np.: jasna wiosna powinna używać przy twarzy kolorów jasnych i ciepłych, ponieważ Wiosna to ciepły typ urody a jasne wynikają z jej podtypu. Dla Zgaszonego Lata jako chłodnego typu urody dobre będą kolory chłodne i zgaszone. I tak możemy prześledzić wszystkie 12 typów urody, których charakterystyki przedstawię w następnych wpisach.

 

No Comments

Post a Comment