Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Męska koszula – co warto o niej wiedzieć?

Męska koszula stanowi nieodłączny element męskich stylizacji. Znajdziemy ją w wizerunku codziennym, biznesowym, wizytowym i wieczorowym. Biała, jasnoniebieska i bladoróżowa stanowi basic czyli podstawę wielu stylizacji, a wpis na ten temat możesz przeczytać tutaj. Jak zatem dobrać odpowiednio koszulę do sylwetki oraz do okazji?

Jakie ważne elementy ma męska koszula?

  • Kołnierzyk – powinien być usztywniony, aby dobrze układał się na szyi i prezentował z krawatem, muszką lub fularem. Nie powinien on być powyginany w różne strony.
  • Karczek – jest praktycznie w każdej koszuli i w tych w kratkę może być szyty z tzw. „skosu” co sprawia, że koszula wygląda ciekawie.
  • Zakładki – znajdują się pod karczkiem z tyłu i jest ich dwie po bokach lub jedna na środku. Występują one w koszulach tzw. „regular” i zapewniają komfort Panom o mocniejszej budowie.
  • Zaszewki – mogą się znajdować z tyłu lub z tyłu i z przodu. Koszule z zaszewkami to tzw. „slim” czyli dopasowane do figury. Może również zdarzyć się, że koszula oprócz zaszewek ma również modelowaną talię szwami bocznymi. Czasem takie koszule nazywane są „extra slim” i przeznaczone są dla bardzo szczupłych Panów.
  • Mankiety – u koszul z długim rękawem. Są one podobnie jak kołnierzyk usztywnione i jest ich klika rodzajów.
  • Każda koszula jest wykończona półokrągło po to, aby nie wychodziła ze spodni.

Jakie typy koszul wyróżniamy?

Oprócz podziału pod kątem sposobu uszycia, koszule dzielimy pod względem miejsca i okazji na jakie ją wkładamy.

 I tak możemy wyróżnić:

  • Casual i sportową – zwykła, codzienna, może być sportowa, noszona zarówno do jeansów, jak i do innych rodzajów spodni oraz marynarek. Może być gładka lub wzorzysta, mieć guziki innego koloru, mieć stójkę zamiast kołnierzyka, także kieszenie na piersi. Kołnierzyki casualowych koszul mogą być klasyczne, włoskie, zapinane na guziczki lub tylko posiadać stójkę.
  • Formalną – stanowi integralną część garnituru, ale może być również używana jako samodzielna i noszona w casualowych stylizacjach np. z jeansami i marynarką w kratę. Koszula formalna jest jednokolorowa, uszyta z wysokogatunkowej bawełny, jedwabiu. Guziki ma tego samego koloru i klasyczny lub włoski kołnierzyk. Plisa guzikowa jest widoczna, ale są także koszule formalne z zakrytą plisą. Może mieć 1 kieszonkę na piersi. Z reguły ma kołnierzyk klasyczny lub typu włoskiego.
  • Smokingową – koszula z zakrytą plisą guzikową i wywijanymi mankietami dostosowanymi do spinek, z klasycznym kołnierzykiem.
  • Frakową – z usztywnionym „gorsem” czyli przodem, łamanym kołnierzykiem, zakrytą plisą guzikową i wywijanymi mankietami. Obie te koszule – smokingowa i frakowa mogą być także zapinane na specjalne małe czarne guziczki, wkładane do koszuli przed użyciem, a wyciągane do prania.

Jak odpowiednio dobrać koszulę?

Należy kierować się typem sylwetki danego mężczyzny. Panom w typie jabłka, gruszki i polecam koszule regular, Pan ołówek może pozwolić sobie na wersję extra slim, Pan prostokąt musi rozważyć czy woli regular czy slim, a Pan trapez może nosić każda koszulę, ale w tej slim jego sylwetka będzie się lepiej prezentować. Najtrudniej będzie Panu trójkątowi ponieważ duża różnica miedzy atletycznymi ramionami, a wąską talią, może wymagać krawieckich poprawek lub koszul szytych na miarę. Przy doborze koszuli należy również zwrócić uwagę na jej długość: za krótka wychodzi ze spodni, za długa zwija się w nich. Obie opcje fatalnie się prezentują. Ważną częścią przy kupowaniu koszuli jest odpowiedni rozmiar kołnierzyka. Musi być on zmierzony tak, aby nie uciskał szyi, ale też nie był za luźny, gdyż nie będzie to dobrze wyglądało z krawatem czy muszką. Rodzaje kołnierzyków i mankietów możesz zobaczyć poniżej. Obecnie najrzadziej spotykanymi są kołnierzyki i mankiety zaokrąglone.

Jeżeli chcesz zbudować wizerunek osobisty, biznesowy czy wieczorowy zapraszam Cię do skorzystania z moich usług stylizacji dla mężczyzn, w ramach których zrobię Ci przegląd szafy oraz wybiorę się z Toba na zakupy.

Umów się na przegląd szafy

Umów się na zakupy ze stylistką

Zobacz inspiracje odzieżowe z różnymi typami koszul

 

Czy wiesz, że…
… koszule smokingowa i frakowa są wyłącznie białe? Koszula formalna natomiast może występować w szerszej gamie barw. Oprócz tego koszule: formalna, smokingowa i frakowa mają obowiązkowo długie rękawy.

No Comments

Post a Comment