Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Ślub plenerowy

Na przestrzeni lat ślub plenerowy na stałe wpisał się w kanon rodzajów ślubów, z których skorzystać może Młoda Para. Nierzadko także planują oni wesele na świeżym powietrzu. W tym artykule opowiem na co zwrócić uwagę w organizacji takiego ślubu, aby nic nie wymknęło się spod kontroli

Jakie śluby można zawierać w plenerze?

Znakomitą większość plenerowych zaślubin stanową śluby symboliczne. Są to uroczystości nie niosące za sobą żadnych konsekwencji prawnych, a tym samy mogą się one odbywać w dowolnym miejscu wybranym przez Młoda Parę. Od 2015 roku na podstawie nowelizacji ustawy „Prawo o aktach stanu cywilnego z dnia 29 września 1986 Art. 85. – [Uroczysta forma zawarcia małżeństwa; zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego] – śluby cywilne także można zawierać w plenerze, z czego wiele Par chętnie korzysta.

Czy można zorganizować plenerowy ślub wyznaniowy?

To zależy od wyznania Pary Młodej. Większość Polaków wyznaje wiarę katolicką i tu prawo kanoniczne stanowi jasno, że: „Małżeństwo między katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być  zawierane w kościele parafialnym, w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza.” 

Jak sobie w takim razie poradzić, jeśli Para marzy o plenerowym ślubie?

  • Można próbować uzyskać pozwolenie biskupa ordynariusza właściwej diecezji na zorganizowanie takiego ślubu, ale jest to skomplikowane i w ostatecznym rozrachunku nigdy nie wiadomo czy taką zgodę się uzyska.
  • Można próbować znaleźć miejsce – kaplicę, która ma plener obok i poprosić proboszcza parafii, do której ona należy o możliwość zorganizowania w niej zaślubin. W taki sposób jest opcja połączenia ślubu kościelnego i plenerowego.

Jak wybrać i przygotować miejsce uroczystości

Jak sam nazwa wskazuje ślub plenerowy bierzemy pod gołym niebem. Tylko od Pary Młodej zależy, gdzie i w jakich okolicznościach przyrody uroczystość się odbędzie. Najprościej jest zorganizować go w hotelu lub restauracji, który posiada specjalne miejsce przystosowane do prowadzenia takich uroczystości. Jeżeli pragniemy wziąć ślub w jakimś zakątku, który chcemy zagospodarować sami, warto zrobić sobie listę rzeczy, które będą nam potrzebne np. krzesła, dywan dla Pary Młodej, panele podłogowe, łuk kwiatowy, altana, stół i wiele innych. Często te wszystkie potrzebne rzeczy zapewniają kwiaciarnie oraz wypożyczalnie sprzętu eventowego i gastronomicznego.

Warto z tego skorzystać szczególnie, jeśli planujemy także plenerowe wesele. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe naszego klimatu należy pomyśleć o opcji awaryjnej w razie niepogody, gdyż branie ślubu w strugach deszczu lub przy wiejącym silnym wietrze nie jest miłe, bezpieczne oraz na pewno nie pozostawi pięknych wspomnień. W przypadku hotelu lub restauracji uroczystość można przenieść na salę, przy samodzielnej organizacji np. ślubu i wesela np. na polanie, warto zadbać o ogrzewane namioty, które posłużą za wyjście awaryjne.

Drodzy przyszli Państwo Młodzi

Bez względu na to, jaki ślub pragniecie zawrzeć, jestem do Waszej dyspozycji.

Jako konsultantka ślubna i osobista stylistka zadbam, aby ten dzień była dla Was wyjątkowy. Zapraszam do zapoznania się z oferta w organizacji ślubu oraz stylizacji ślubnych i weselnych

Paniom polecam także swoje usługi brafitterskie oraz taping biustu. Zachwyć swoją kreacją.

A jeżeli chcesz zawrzeć ślub symboliczny polecam również moje usługi mistrzyni ceremonii ślubnych

Umów się na spotkanie lub zapytaj o stylizację

 

Czy wiesz, że…
…niektóre wyznania (protestanckie, polskokatolickie), jak najbardziej dopuszczają plenerowe zaślubiny. Warto zapytać, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby taki ślub mógł się odbyć.

No Comments

Post a Comment