Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Męska elegancja

Są w życiu sytuacje które wymagają eleganckiej oprawy, począwszy imprez od rodzinnych, poprzez gale, wystawy, kolacje po wyjścia do teatru i inne. W dzisiejszym wpisie opowiem co nieco o eleganckim wizerunku mężczyzny.

Od czego zależy dobór stroju na eleganckie wyjście?

Wszystko zależy od pory dnia, rodzaju imprezy oraz tego, czy na zaproszeniu jest wymagany konkretny typ ubioru. To ostatnie zagadnienie omówię dokładniej w osobnym wpisie już niedługo.

Jak zatem dobrać mężczyźnie wyjściowe stylizacje?

Niech naszym wyznacznikiem będzie pora dnia.

Strój całodzienny.

Najbardziej uniwersalnym męskim strojem jest garnitur. Składa się z marynarki, spodni oraz opcjonalnie kamizelki. Ten z kamizelką to garnitur trzyczęściowy, bez kamizelki dwuczęściowy. Garnitur nie jest kompletny bez koszuli, krawata lub muszki oraz butów i paska. Elegancji dodaje mu poszetka i spinki do mankietów koszuli. Garnitur możemy nosić bez względu na porę dnia, przy czym nieco inaczej wygląda on w wersji biznesowej, gdzie obowiązują zasady kolorystyczne lub w wersji letniej gdzie może być uszyty z przewiewnej tkaniny oraz w jaśniejszych kolorach.

Garnitur wieczorowy powinien być koloru ciemnego oraz wykonany ze szlachetnej tkaniny z połyskiem – najczęściej jest to delikatna wełna lub kaszmir. Barwy wieczorowego garnituru to czerń, grafit, ciemny granat. Pięknie w wieczornych stylizacjach sprawdza się kolor burgunda, oberżyny i odcienie ciemnych fioletów. Natomiast trzeba uważać z brązem. To trudny kolor, nie dla wszystkich twarzowy i nie każdy jego odcień nadaje się na wieczorowy  garnitur. Jeśli więc chcesz go użyć, polecam odcień gorzkiej czekolady.

Strój noszony do godziny 18.

Istnieją dwa typy stylizacji noszonych wyłącznie w tym okresie i są to żakiet oraz surdut. Można je stosować zamiennie.

Surdut to nieco przedłużona wcięta w talii marynarka jedno lub dwurzędowa, żakiet zaś bywa zwany „jaskółką”. Podobny jest nieco w kroju do fraka, jednak nie ma on „kamizelkowego” przodu. Oba te okrycia nosimy z białą koszulą z łamanym kołnierzykiem, krawatem zwykłym lub typu ascot oraz kamizelką. Może ona być jedno lub dwurzędowa, w kolorze zestawu lub niekoniecznie. Taki strój nadaje się na poranne śluby, przyjęcia ogrodowe, wyścigi konne i inne wyjścia w porze dnia.

Strój wieczorowy.

Tu również możemy spotkać dwa główne typy stylizacji i są to smoking oraz frak. Frak najczęściej nosimy z białą muszką i jest to szczyt męskiej elegancji. Natomiast smoking w wersji podstawowej to strój z muszką czarną. Obie stylizacje uzupełnia biała koszula z zakrytą plisą guzikową oraz makietami na spinki.

Zarówno smoking jak i frak może ulegać modyfikacjom, ale wtedy staje się wieczorowym strojem o mniej formalnym wydźwięku i nie na każdą okazję jest dopuszczalny.

Niezależnie od zasad obowiązujących przy dobieraniu męskich stylizacji, każda z nich może być strojem Pana Młodego.

Natomiast jeśli chcesz dobrać strój wyjściowy na każdą okazję zapraszam do kontaktu. Razem na pewno stworzymy ciekawy projekt.

Umów się na konsultację

Możesz także zobaczyć różne inspiracje dotyczące męskiego wizerunku klikają obrazek poniżej

W następnych wpisach dotyczących wizerunku wieczorowego odpowiednich do typu urody opowiem jak dobrać kolorystycznie te stylizacje.

Czy wiesz, że…
… od stroju męskiego biorą nazwy pojęcia dress codu? To również będzie przedmiotem dalszych wpisów.

Do zobaczenia

No Comments

Post a Comment