Szybki kontakt
Aleksandra Świąder
Aleksandra Świąder
Profesjonalny stylista ubioru
Organizator imprez ze specjalnością
Konsultant Ślubny
Brafitterka

Tel. 796 133 216
e-mail: info.lexadesign@gmail.com

Blog

Męska kamizelka

Kamizelka w męskiej szafie gości od niepamiętnych czasów. Wraz z upływem czasu uległa wielu modyfikacjom, a dzisiaj jest ciekawym i bardzo często wykorzystywanym elementem stroju codziennego, biznesowego, wizytowego oraz eleganckiego na różne okazje.

Jakie typy kamizelek wyróżniamy?

 • Casual i sportowa – uszyta z dowolnej tkaniny lub skóry, noszona jako samodzielny element stroju lub połączona z marynarką czy kurtką.
 • Garniturowa – stanowi integralną część garnituru trzyczęściowego, jednak może być używana jako niezależny element stylizacji
 • Żakardowa – wieczorowa z błyszczącego wytłaczanego wzorzystego materiału
 • Smokingowa – wieczorowa czarna, biała lub kolorowa, w zależności od wybranego dress codu
 • Frakowa – wieczorowa, biała, stanowiąca element najbardziej eleganckiego wizerunku zwanego „White tie” lub czarna, najczęściej zakładana na szyję, a z tyłu mająca tylko zapięcie na pasek

 

Jakie ważne elementy ma męska kamizelka?

 • zapięcie – jednorzędowe i dwurzędowe, na guziki, zamek lub napy i klamerki
 • dekolt w szpic lub U o różnej głębokości
 • klapy (opcjonalnie) – otwarte, zamknięte oraz szalowe.
 • kieszenie (opcjonalnie) – jedna lub kilka (max 3)
 • pasek z tyłu regulujący talię (opcjonalnie)
 • tył kamizelki uszyty z podszewki, tkaniny wiodącej lub innej.

Jak dobierać kamizelkę do sylwetki i stylizacji?

Podobnie jak przy doborze marynarki i koszuli należy kierować się typem sylwetki danego mężczyzny, w tym wypadku jego wzrostem, oraz tężyzną fizyczną. W odniesieniu to tego wybieramy krój i tkaninę.

Kamizelka w stylizacji natomiast może spełniać różne funkcje, ale najważniejsza to ta, że będąca częścią składową garnituru, daje mężczyźnie możliwość zdjęcia marynarki np. na imprezie tanecznej i swobodnej zabawy. Kamizelka może być także wyróżnikiem stylu danego mężczyzny oraz stanowić ciekawy element kolorystyczny stylizacji. Kamizelka jest także szeroko wykorzystywana w wizerunku biznesowym jak samodzielny element, szczególnie latem, ale jest to wizerunek półformalny.

Jeżeli chcesz zbudować wizerunek osobisty, biznesowy czy wieczorowy zapraszam Cię do skorzystania z moich usług stylizacji dla mężczyzn, w ramach których zrobię Ci przegląd szafy oraz wybiorę się z Tobą na zakupy.

Umów się na przegląd szafy

Umów się na zakupy ze stylistką

Zobacz inspiracje odzieżowe z różnymi typami kamizelek

 

Czy wiesz, że…
… tył kamizelki uszyty jest bardzo często z podszewki, aby w zestawieniu z marynarką, noszącemu garnitur nie było zbyt gorąco? Cienki tył także nadaje stylizacji lekkości.

 

No Comments

Post a Comment